Wybrano nowe władze ZAiKS-u. Nowy zarząd największego w Polsce stowarzyszenia twórców będzie kierował organizacją przez kolejne 4 lata. Priorytetem pozostaje zwiększanie wynagrodzeń autorskich za utwory wykorzystywane online. ZAiKS postawi też na kolejne udogodnienia dla twórców i nie przestanie pomagać ukraińskiej kulturze.
Na Przewodniczącego Zarządu wybrano Miłosza Bembinowa. W skład Zarządu weszli także Paweł Łukaszewski, Ferid Lakhdar, Filip Siejka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Wojciech Byrski, Damian Słonina (Rebel Publishing), Marta Zgrzywa (Schubert Music Publishing), Wojciech Gilewski, Michał Komar, Emil Wesołowski, Zbigniew Benedyktowicz, Elżbieta Banecka, Witold Krassowski, Ryszard Bańkowicz, Michał Brutkowski i Olga Krysiak.
Nowe władze zostały wybrane przez Zebranie Delegatów.
– Celem numer jeden na najbliższe lata jest zwiększanie wynagrodzeń z internetu. W ostatnich latach wzrosły one wielokrotnie, ale stawiamy na dalszy przyrost. Skala wykorzystania twórczości online jest dziś przecież ogromna. Czas pandemii pokazał także, że Stowarzyszenie jest jedyną bezpieczną przystanią dla polskich artystów, w tym dla tych na początku kariery – powiedział Miłosz Bembinow.
Kadencja ustępującego Zarządu była pełna wyzwań, przede wszystkim z powodu pandemii, która była prawdziwym sprawdzianem zarówno dla Stowarzyszenia, jak i całego środowiska twórczego. Z powodu lockdownu wielu artystów z dnia na dzień straciło źródło utrzymania. ZAiKS skutecznie pomógł zrekompensować im brak zabezpieczeń socjalnych. Pomoc finansowa przekazywana twórcom, zwłaszcza członkiniom i członkom Stowarzyszenia, przez cały okres pandemii była bezprecedensowa.
Pandemia nie była jedynym wyzwaniem. Nie tylko nie spowolniła ona procesów modernizacyjnych w ZAiKS-ie, ale wręcz je przyspieszyła. Stowarzyszenie w ostatnich latach zbudowało kolejne internetowe elementy biura do obsługi twórców: uruchomiono internetowy system ubiegania się o zaliczki, zapomogi, wnioskowanie o stypendia z Funduszu Popierania Twórczości oraz ułatwiono funkcję rejestracji utworów online. Teraz twórcy mogą przejść cały proces powierzania ochrony praw autorskich online – wystarczy utworzyć konto w serwisie zaiks.online, zweryfikować tożsamość za pomocą bankowości elektronicznej (mojeID) i zgłosić utwór. Stowarzyszenie zaproponowało też zupełnie nowy sposób komunikacji z twórcami i z tymi, którzy z twórczości korzystają. Wprowadziło nowy logotyp i hasło „Sprzyjamy wyobraźni”, a także unowocześniło identyfikację graficzną. Najlepszą wizytówką tych zmian jest strona zaiks.org – przyjazna, atrakcyjna wizualnie i treściowo, łatwa w nawigacji. Wszystkie te działania zostały przeprowadzone w trakcie pandemii.
Stowarzyszenie powiększyło grono swoich członków: w 2018 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, po 70 latach do ZAiKS-u wrócili wydawcy muzyczni.
Wszystkie te zmiany sprawiły, że ponad stuletni ZAiKS jest nowoczesny i w pełni zasłużenie plasuje się w pierwszej dwudziestce najskuteczniejszych organizacji zbiorowego zarządzania na świecie. Organizacja jest liderem w regionie. Licencjonuje ponad 70 mln utworów polskich i zagranicznych. Reprezentuje ponad 19 tys. polskich autorów, wydawców muzycznych oraz spadkobierców. Na mocy umów międzynarodowych reprezentuje w Polsce ponad 3,5 mln zagranicznych twórców i wydawców muzycznych. Co piąty twórca reprezentowany przez ZAiKS ma mniej niż 35 lat. Stowarzyszenie co roku wypłaca twórcom i uprawnionym z tytułu autorskich praw majątkowych 400 mln złotych tantiem.
To właśnie ZAiKS w marcu tego roku zainspirował stowarzyszenia twórcze z całego świata do uruchomienia funduszu Creators for Ukraine, który od ponad 3 miesięcy pomaga ukraińskim twórcom i przedstawicielom sektora kreatywnego. Na ten cel zebrano już ponad 1,5 mln euro, z czego 1,3 mln euro zostało już przekazane potrzebującym. Wspieranie ukraińskiej kultury pozostaje priorytetem także dla nowego zarządu ZAiKS-u.
Od lewej: Michał Komar, Olga Krysiak, Emil Wesołowski, Paweł Łukaszewski, Michał Brutkowski, Miłosz Bembinow, Witold Krassowski, Elżbieta Banecka, Ferid Lakhdar, Wojciech Byrski, Damian Słonina, Filip Siejka, Zbigniew Benedyktowicz. Fot. Karpati&Zarewicz
Miłosz Bembinow, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Kompozytor, dyrygent, pedagog, laureat konkursów kompozytorskich, stypendysta Rządu Bawarskiego oraz Ministra Kultury RP, odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Adiunkt w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dorobek twórczy Miłosza Bembinowa obejmuje utwory kameralne, orkiestrowe i oratoryjne, ale też muzykę rozrywkową, filmową i teatralną. Jego muzyka doczekała się setek wykonań, licznych emisji w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, a także nagrań na ponad 40 albumach, spośród których kilka otrzymało nagrody „Fryderyk”, „Złoty Orfeusz” oraz osiągnęło status złotych i platynowych płyt.
Od ponad 20 lat Miłosz Bembinow jest animatorem życia muzycznego, działaczem szeregu stowarzyszeń i fundacji – w tym Związku Kompozytorów Polskich (delegat do europejskiej federacji ECSA – European Composer and Songwriter Alliance). Od czerwca 2019 jest także członkiem Rady Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, a od sierpnia 2021 pełni funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji Eksportu Polskiej Muzyki – Music Export Poland. W Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS był do tej pory wiceprzewodniczącym Zarządu i Przewodniczącym Zarządu Sekcji Autorów Dzieł Muzycznych.
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/stowarzyszenie-autorow-zaiks-wybralo-nowy-zarzad